Elektrická koloběžka

Elektrická koloběžka nebo chcete-li elektrokoloběžka je jedním z nejprogresivněji rozšiřujících se novodobých dopravních prostředků 21. století. Od prvních modelů vycházejících z konstrukcí malých motocyklů s velkou a těžkou baterií a složitým elektrosystémem se dostává vývoj k lehkým modelům s moderními konstrukcemi a neuvěřitelnými vlastnostmi. Doprava prostřednictvím elektrokoloběžky je ekologickou variantou pro flexibilní dopravu za prací i za zábavou. K jízdě na elektrické koloběžce není zapotřebí vlastnit řidičský průkaz, vztahují se na ní stejná pravidla jako na kola (za předpokladu dodržení Zákona o pozemních komunikacích).

Nabízené elektrické koloběžky >>

jsou vyráběny v různých kombinacích motorizací, baterií, ovládacích jednotek, konstrukcí a použitých materiálů. Výrobci stále přicházejí s novými inovacemi elektrokoloběžek a tak vzniká mnoho verzí. Novinky pro aktuální roky zařazujeme i do kategorie Specialitky >>

Elektrické koloběžky a jejich komponenty

Motory pro elektrické koloběžky

Kartáčové

Starší verze s osvědčenou technologií, kdy může po mnoho ujetých kolimetrech dojít z tzv. ošoupání uhlíků v elektromotoru. Tento proces je vratný, ale je zapotřebí odbornější servis a výměna uhlíků.

Bezkartáčové

Inovativní technické řešení, kdy nedochází ke styku a tření ploch v motoru. Zároveň bezkartáčové motory pro elektrické koloběžky jsou výkonnější s menší spotřebou energie. V podstatě se jedná o bezúdržbová elektrozařízení.

Baterie pro elektrické koloběžky

Olověné baterie

Starší, ale ověřená technologie. Olověná varianta baterie má své výhody i nevýhody. Nevýhodou je váha olověné baterie, která je podstatně vyšší než u lithiové. Zároveň je ovšem nepochybnou výhodou její dlouholetá výdrž, nižší cena a i schopnost pracovat bez větší změny při nižších teplotách.

Lithiové baterie

Koloběžky vybavené lithiovou baterií jsou o poznání lehčí, baterie může být umístěna v menším prostoru. Bohužel lithiové baterie špatně snáší nízké teploty, ovšem nepředpokládáme, že by někdo chtěl jezdit na dlouhé výlety na elektrokoloběžce za mrazivého nebo hodně chladného počasí.

Ovládací jednotky

V podstatě se jedná o mozek celé koloběžky. Musí se tudíž logicky chránit před vlivy, které nejsou žádoucí. Jedná se tedy hlavně o vodu, vzdušnou vlhkost, velké výkyvy teplot a mechanická poškození.

Úprava ovládacích jednotek

My na ElektrickýSvět.cz zastáváme názor, že jakákoliv úprava řídících jednotek je špatně. Umělé zvyšování výkonu úpravou jednotky s sebou nese vyšší zátěž pro elektrické komponenty použité v elektrické koloběžce. Vyústěním je dříve či později porouchání komponentů, kdy musí dojít k jejich výměně. Raději svým zákazníkům nabídneme silnější model, který je konfigurován přímo od výrobce.

Materiály použité pro výrobu elektrických koloběžek

Ocel nebo slitiny oceli 

Pevné, robustní a těžší konstrukce velkých elektrokoloběžek

Hliníkokřemičité slitiny

Lehké velmi pevné konstrukce s nepochybnými vlastnostmi. Obvykle bývají modely novějších konstrukcí kombinovány komponenty z lehkých slitin společně s ocelovými. Ocelové se většinou u těchto modelů elektrických koloběžek používají na velmi namáhané součásti. 

Carbonové materiály

Nejlehčí a nejpružnější varianta materiálu pro elektrické koloběžky s využitím všech předních vlastností.

Konstrukce

Skládací konstrukce

Variabilnější řešení pro úschovu a přepravu elektrické koloběžky. U některých modelů jsou skládací jen řídítka, ale nabízíme i modely, které mají skládací více svých částí. Samozřejmě je nutné počítat ač s minimální mírou vůle v těchto spojeních. Nikdy ovšem tato spojení nejsou nebezpečná nebo obtěžující při jízdě.

Pevná konstrukce

Většinou se jedná o robusní konstrukce velkých koloběžek, které se spíše podobají motorkám.

Typy konstrukcí eletrických koloběžek

Elektrické koloběžky FLASH RIDER modelové řady Chopper

Robustní elektrická koloběžka s integrovaným motorem v zadním kole s neuvěřitelnými jízdními vlastnostmi. Elektrická koloběžka Chopper není skládací, ovšem je velmi pevná, rychlá a její maximální zatížení je opravdu vysoké. Její délka je 176 cm. Doporučujeme pro stylové jezdce, kteří chtějí mít skutečně úžasný pocit z jízdy a rádi budí pozornost.  

Elektrické koloběžky FLASH RIDER modelové řady Klasik

a) s integrovaným elektromotorem v zadním kole - jde o konstrukci ustálené koncepce elektrických koloběžek, ovšem byl odbourán převod. Integrované elektromotory jsou uzavřeny v náboji zadního kola a jsou velmi tiché, úsporné a v naší nabídce téměř všechny modely používají bezkartáčovou metodu pohonu. Tyto motory vykazují nižší spotřebu a mají lepší dojezd. Samozřejmě je nutné brát v potaz kapacitu baterie.

b) s řetězovým pohonem - opět koncepční koloběžka. Jde většinou o starší modelové pojetí, kdy je ovšem možné vyzdvihnout vlastnosti převodového řešení. U těchto modelů je možné vyměnit pastorek i rozetu na zadním kole a tím měnit výkonnost elektrické koloběžky. Lze ji tedy upravit podle náročnosti terénu do rychla a nebo do tahu, Stejně jako to dělají závodníci na motorkách. Dále je jednodušší výměna jednotlivých dílů. Elektrokoloběžky jsou dimenzovány na mnoho let provozu, ale z fyzikálního hlediska jsou mechanické části více namáhány a po několika letech by mělo dojít k jejich obměně. Nemusíte se ale obávat nějakých častých návštěv servisu. Pokud svou elektrokoloběžku tohoto typu používáte v souladu s rozumným uvažováním a staráte se o ni, není se čeho bát.  

Elektrické koloběžky FLASH RIDER modelové řady X

Skutečně kompaktní řešení s možností skládání. Již jeden z nejznámějších youtuberů na světě ji testoval a překvapilo jej provedení a hlavně vlastnosti. Video je k nahlédnutí na straně produktu. Jedná se o velmi propracované nové technologie spojené s mnoha konstrukčními nápady.  

Elektrické koloběžky FLASH RIDER modelové řady K

Modelová řada roku 2017, kdy se v ní protínají všechny poznatky a vymoženosti elektrických koloběžek za mnoho let jejich produkce. Oproti řadě X jsou tyto elektrické koloběžky mimo jiné vybaveny reproduktory, BlueToth, USB pro dobíjení mobilu a dalšími drobnými vychytávkami. Jsou ještě skladnější a lze je až obdivuhodně přemisťovat ve složeném stavu například do metra, MHD, kavárny, apod. 

Elektrické koloběžky FLASH RIDER modelové řady L

Modelová řada roku 2017, kdy se v ní protínají opět všechny poznatky a vymoženosti nejlehčích elektrických koloběžek za mnoho let jejich produkce. Jedná se o elektrokoloběžku spíš pro lehčí postavy, ačkoliv uveze i 100 kg chlápka. Je vybavena reproduktory, motorovou brzdou i norní klasickou brzdou na zadním kole. Její kompaktnost ještě podthuje fakt, že se dá složit a jednou rukou uchopit a přenést.

 

Videa z testování našich elektrických koloběžek a elektrických longboardů

První jarní projížďka na elektrických koloběžkách Flash Rider Chopper a elektrickém mountainboardu 1800 W

Promovideo u moře s elektrickou koloběžkou Flash Rider K-I

Mrazivé video s elektrickou koloběžkou Chopper 1000W

Vánoční cesta pro jmelí s elektrickou koloběžkou Flash Rider X-I, Flash Rider Chopper a elektrickým mountainboardem 1800 W

 Sestavení elektrické koloběžky Flash Rider K-I

 

Další videa nejdete na našem YouTube kanálu přímo ZDE.