Jak správně vybrat elektrický longboard 

Každý rider si rád užívá volnosti a má neutuchající touhu posouvat svoje možnosti. Způsoby ježdění na longboardu jsou různé, někdo preferuje downhill, freestyle, dance a nebo jednoduše jezdí. Ovšem vždy jsme byli omezeni na volbu povrchu a rozmýšlení toho, kudy bychom vlastně mohli jezdit. Kombinací elektromotoru a klasického longboardu nebo i mountainboardu vznikl elektrický longboard. Vzhledem k variabilitě možnosti volby pohonů, baterií, koleček a typů prken je možné vybírat z široké nabídky ten správný elektrický longboard a nebo elektrický skateboard.
Při výběru elektrického longboardu je důležité si zodpovědět několik základních otázek a také nezapomenout zvážit svoje možnosti. Některé z modelů jsou skutečně výkonově vybaveny tak, že by s nadsázkou vyvezly dva dospělé do kopce bez jakéhokoliv problému.

Se všemi modely elektrických longboardů jsme měli čest jezdit, a proto nabízíme jen ozkoušené a otestované modely. Nabízené modelové řady zastupují téměř všechny typy elektrických longboardů, elektrických skateboardů nebo i elektrických mountainboardů. Níže se pokusíme poradit vám podle čeho si vybrat svůj vysněný elektrický longboard.
Z vlastní zkušenosti ale víme, že i my sami upřednostníme elektrický longboard, která se nám prostě líbí. I tento důvod chápeme :-)

 

Tedy k otázkám, na které je dobré si odpovědět:

  1. Hledám elektrický longboard pro příležitostné rekreační ježdění a nebo chci dopravní prostředek pro denní používání?

  2. Jakou rychlost na elektrickém longboardu zvládnu?

  3. Jakou vzdálenost bych chtěl na elektrickém longboardu ujet na jedno nabití?

  4. Hledám model, který je menší a skladnější a nebo jeho velikost nehraje roli a upřednostním megastroj? 

  5. Elektrický longboard potřebuji lehký a skladný pro jednodušší manipulaci třeba při dojíždění do kanceláře od MHD?

  6. Hledám elektrickou stylovku, abych zaujal a zároveň se pořádně svezl?

  7. Jsem vyšší postavy či vyšší váhové kategorie a chtěl bych se také svézt?

  8. Kde budu longboard skladovat a vejde se mi do kufru auta?

  9. Po jakém povrchu a terénu budu jezdit?

  10. Přišel jsem o řidičák a hledám vhodný prostředek na alternativní dopravování?

 

 

Důležitým parametrem pro výběr elektrického longboardu jsou jízdní vlastnosti vzhledem k povrchu, typ pohonu a hlavně převodu. Mechanismy by měly být kvalitně vyrobeny, aby odolávaly velkému namáhání. Je nutné počítat s tím, že o elektrický longboard se člověk musí starat, všechny jeho části pravidelně kontrolovat a utahovat. Elektrický longboard má vyšší hmotnost oproti klasickému, tudíž má i delší brzdnou dráhu. S tímto Vám ale pomohou silné elektromotory. Jejich brzdný systém je neskonalou výhodou oproti klasickému longboardu, kde hlavně začínající jezdci mají problém již u mírných kopečků. U jízdy na elektrickém longboardu odpadá tedy hledání trávy, učení se foodbreakingu, slidování...

 

1. Elektrický longboard FLASH RIDER Offroad s terénními koly

Robustní konstrukce s jedním, dvěma a nebo i čtyřmi elektromotory pohánějící elektrický longboard. U offroadů je vždy vyšší posazení desky od povrchu a většinou vyšší hmotnost díky větším bateriím. U těchto modelů je téměř pravidlem řemenový převod mezi motorem a kolem. Doporučujeme pro zkušenější a nebo pro opatrnější nováčky, kteří požadují a očekávají skutečně super pocit z jízdy po silnici i v terénu. Po prvotním seznámení a získání počátečních zkušeností jde o velmi zábavné stroje. K úžasnému pocitu z jízdy si užijete ještě i bonus, a to pozornost kolemjdoucích.  

2. Elektrický longboard FLASH RIDER Mountainboard s terénními koly

Opět robustní konstrukce, ale oproti čistokrevným offroadům je tento typ o kousek nižší s pohonem celé nápravy. Tyto modely mají na desce vázání pro upevnění bot. Je na každém jezdci, jak mu vyhovuje pevnost upevnění. Jízdu si užijete jak po rovnějších lesních cestách, cyklostezkách, tak i po ulicích města. Díky výkonným motorovým brzdám zastavíte bez problému na velmi krátké vzdálenosti. Doporučujeme pro jezdce, kteří chtějí univerzální vozítka.

3. Elektrický longboard FLASH RIDER street

Jedná se nejlehčí elektrické longboardy, které se nejvíce blíží hlavně svým vzhledem klasickým longboardům. Jejich váha je nejnižší, jaká je vlastně vůbec možná. Používají se téměř výhradně lithiové baterie, které mají nízkou hmotnost a rozměrově jsou nejpřijatelnější. U těchto modelů je možné dojet standardním pushingem (odstrkáváním nohou) i po vybití baterie, což je neskonalá výhoda. Tato výhoda je dána samozřejmě konstrukcí vycházející ze standardního longboardu nebo skateboardu.

Streetové elektrické longboardy je dají rozdělit na dvě kategorie podle způsobu pohonné soustavy:

a) Relativní novinkou jsou integrované silné elektromotory přímo v kolečku
Hlavní výhodou je kompaktnost řešení, kdy jsou sloučeny funkce pohonu přímo do kolečka. Odpadá nutnost s sebou vézt váhu dalších pohonných komponentů. Jedinou nevýhodu, na kterou jsme přišli je, že pokud vám dojde baterie a jedete díky pushingu, longboard mírně vybruje díky elektromagnetickým jevům přímo v motoru. Jde ovšem o jasný fyzikální jev, který za předpokladu využití elektromotoru používáme v opačném směru a elektromotor tedy díky tomuto jevu jede kupředu.

b) Převodové řemenné pohony
Jde o nejznámější a nejrozšířenější konstrukci s osvědčenými výhodami. Využívá se pružnosti materiálu převodu, většinou jde o řemen. Tím se mírně snižují nerovnoměrné přechody zatížení a nebo přechody při přidávání výkonu. Lehkou nevýhodou je, že se na tomto typu pohonu točí více součástí a tudíž se v silách ztrácí trocha energie, která by se dala využít lépe. U některých modelů elektrických longboardů je tento způsob pohonu nutný, hlavně se to týká strojů do terénu, kdy je potřeba zkvalitnit jízdu a eliminovat změny povrchů, terénu a nerovností. Musíme rovněž brát v potaz citlivost prstu na spoušti při přejíždění těchto překážek.  

4. Elektrický skateboard neboli elektrický skate

Elektrické skateboardy se od svých větších bratrů - elektrických longboardů - liší pouze velikostí desky. Elektrické skateboardy jsou menší, kompaktnější a díky svým rozměrům oblíbené na krátké vzdálenosti a hlavně jsou vhodné pro děti.
(Ačkoliv děti mají tendenci tíhnout k podstatně větším strojům - to známe, chodí to tak i u nás....  :-) ) 

 

5. Integrované motory v kolech

Další kategorií jsou elektrické longboardy a mountainboardy (ty s vázáním), které mají elektromotory přímo v kolech. Jedná se o bezkartáčové motory  svelmi nízkou hladinou zvuku při běhu. Účinnost je samozřejmě vyšší a tím se prodlužuje dojezd. Nemůžeme opomenout to, že je longboard designově zajímavější a kolemjdoucí vlastně ani netuší jak to vlastně jede :-) 

Prohlédnout elektrické longboardy >>

 

 

Pokud si nevíte rady, tak nám napište a nebo zavolejte na kontakty uvedené níže. Děkujeme! :-)

+